دوشنبه 4 بهمن 1400

برنامه تولید 5 میلیون تن کنسانتره و 5 میلیون تن گندله در غرب کشور

مدیرعامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور گفت: در راستای توسعه هر چه بیشتر شرکت صبانور، با هماهنگی هلدینگ یک استراتژی ترسیم کردیم و طبق آن قرار است میزان تولید کنسانتره در صبانور به پنج میلیون تن و میزان تولید گندله نیز به پنج میلیون تن برسد. ضمن اینکه قرار است طبق برنامه‌ریزی، در این مدت تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی حدود هشت میلیون تن در سال باشد. بنابراین برنامه‌ریزی کرده‌ایم با حمایت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سودهای کسب شده در صبانور در همین شرکت سرمایه‌گذاری شود و با این سودها بتوانیم طرح‌های توسعه‌ای کنسانتره و گندله به صورت جدی دنبال کنیم.

محمد کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در پنج سال گذشته در حوزه استخراج سنگ‌آهن از یک میلیون تن به سه میلیون تن رسیده است و استخراج سنگ‌آهن خود را سه برابر افزایش داد.

وی افزود: تولید کنسانتره در صبانور طی چهار سال گذشته از 700 هزار تن به یک میلیون و 400 هزار تن افزایش یافت و شاهد رشد 100 درصدی تولید در این حوزه بوده‌ایم. ضمن اینکه واحد گندله‌سازی در صبانور وجود نداشت و این واحد در سال 1396 راه‌اندازی شد و اکنون با تمام ظرفیت 500 هزار تن مشغول تولید است.

مدیرعامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور خاطرنشان کرد: درآمد صبانور از سال 1396 که حدود 100 میلیارد تومان بود، تا پایان امسال به سه هزار میلیارد تومان خواهد رسید. به این ترتیب در حوزه یاد شده، صبانور طی چهار سال گذشته توانست درآمد سالانه خود را 30 برابر کند.

پیش‌بینی افزایش سه برابری ذخایر صبانور

مدیرعامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور بیان کرد: یکی از اقداماتی که به صورت جدی آن را دنبال خواهیم کرد، توسعه اکتشافات است. در حال حاضر، اکتشافات تکمیلی را انجام می‌دهیم. میزان ذخیره قطعی معادن در حدود 55 میلیون تن است اما امیدوار هستیم با اکتشافاتی که در سال جاری شروع کردیم و در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد، 22 هزار متر حفاری اکتشافی محقق شود. با این اکتشافات، امیدوار خواهیم بود میزان ذخایر قطعی سنگ‌آهن صبانور از 55 میلیون تن به 150 میلیون تن افزایش یابد.

کلانتری تاکید کرد: به دلیل رشد درآمد صبانور طی سه چهار سال اخیر، قصد داریم علاوه بر فعالیت در حوزه سنگ‌آهن و فولاد، به سایر حوزه‌های فلزی ازجمله طلا و مس و سرب و روی نیز وارد شویم. در این رابطه، پهنه‌های اکتشافی مختلفی را واقع در استان‌های غربی کشور مانند کردستان، همدان، زنجان و آذربایجان در اختیار خواهیم گرفت تا در دیگر حوزه‌های فلزی نیز فعالیت کنیم.

طرح توسعه گندله و کنسانتره در دستور کار است

کلانتری اذعان کرد: در خصوص توسعه واحدهای فراوری چند راه پیش روی ما قرار دارد. در راستای دستیابی به تولید پنج میلیون تن کنسانتره و برای افزایش تولید، یک پروژه دو میلیون تنی در گلالی تعریف کرده‌ایم. فعالیت‌های اجرایی پروژه به صورت عملیاتی آغاز شده است. در این رابطه، جواز تاسیس این واحد فراوری را اخذ کردیم و زمین مورد نیاز اجرای آن انتخاب شده است. ضمن اینکه تامین زیرساخت‌های اساسی مانند آب، گاز و برق را نیز پیگیری می‌کنیم. در همین حال، مشاور اجرای پروژه نیز انتخاب شده است.

وی اظهار کرد: در منطقه باباعلی همدان، مجوز احداث یک کارخانه 800 هزار تنی کنسانتره از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شده است. ضمن اینکه در دو کارخانه کنونی فعال در استان‌های همدان و کردستان، توسعه زیر سقف را دنبال می‌کنیم تا ظرفیت این دو کارخانه را در مجموع از یک میلیون و 600 هزار تن کنونی به دو میلیون تن افزایش دهیم.

کلانتری تصریح کرد: در زمینه تولید گندله، یک پروژه یک میلیون تنی در استان کردستان در دست اقدام داریم. این طرح هم‌اکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شرکت فولاد تکنیک به عنوان پیمانکار انتخاب شده است. ضمن اینکه سرعت کار افزایش یافته و در حال تامین تجهیزات هستیم. برنامه داریم این طرح طی دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

زنجیره تولید را کامل خواهیم کرد

مدیرعامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور با اشاره به فعالیت این شرکت در فولاد کردستان، بیان کرد: صبانور در فولاد کردستان سهام خود را از 20 درصد به 30 درصد افزایش داده و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نیز در این راستا سهام دیگر سهامداران این پروژه را خریداری کرده است. در این پروژه، سهام هلدینگ «ومعادن» و صبانور غالب شده است.

کلانتری اضافه کرد: در پروژه فولاد کردستان قرار است یک میلیون و 500 هزار تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد تولید خواهد شد. با اجرای این پروژه‌ها، به نوعی صبانور دارای زنجیره کامل تولید از معدن تا فولاد خواهد شد؛ به این ترتیب، شاهد تحول اساسی در شرکت خواهیم بود.

ارتباط با ما:

کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور می باشد.