چهارشنبه 31 شهریور 1400

روند نزولی قیمت سنگ آهن

در حالی که قیمت جهانی سنگ آهن از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ روند صعودی مداومی تا ۱۵ جولای ۲۰۲۱ داشته و در ماه می به اوج ۲۳۳.۱ دلار در هر تن خشک سی اف آر چین رسیده است، حال نزولی شده و آخرین قیمت ۹۴ دلار گزارش می شود که نسبت به جمعه اخیر ۶.۸ دلار افت داشته است. پایه های بازار ضعیف است و فعالان بازار تداوم روند نزولی را برآورد کرده اند.

 بهبود اقتصادی پس از همه گیری کرونا در چین، همراه با کاهش محدود تولید فولاد که بیشتر کارخانه های شهر تانگشان را تحت تاثیر قرار داد، در ابتدا تقاضای سنگ آهن را افزایش داد و قیمت ها بالا رفت.

افزایش قیمت در آغاز سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ تضعیف شد زیرا دولت چین با مقررات سختگیرانه و نظارت بیشتر بر هدف خود برای توقف انتشار آلاینده های کربنی در تولید فولاد تاکید کرد. پس از افزایش ۸ درصدی تولید فولاد خام چین در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل، دولت چین محدودیت ها را شدت داد تا تولید فولاد تا پایان سال کاهش یابد. حال انتظار می رود روزهای آتی قیمت بیش از این کاهش یابد.

تقاضای سنگ آهن و فولاد در بازار چین ضعیف تر شده است. در بسیاری از مناطق افت قیمت فولاد از اوج خود مشاهده شده و بازگشت قیمت ها تا پایان سال دشوار به نظر می رسد.

اگرچه دو ماه  اخیر قیمت سنگ آهن کاهش یافته است ، اما انتظار می رود این افت قیمت همچنان ادامه داشته باشد.

ارتباط با ما:

کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور می باشد.